Microtube Racks
- (5)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (135)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (8)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (9)
- (3)
- (2)
- (20)
- (13)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (29)
- (43)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (10)
- (8)
- (4)
- (21)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (1)
- (37)
- (23)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (63)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (55)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (10)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (14)
- (8)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (13)
- (1)
- (24)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (24)
- (6)
- (1)
- (1)
- (35)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Globe Scientific Reversible Microtube Racks
Offers 80/60 well rack capacities for benchtop use or freezer storage
| Array | 80/60 |
|---|---|
| Height (Metric) | 1 in. |
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
| Product Type | Reversible Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 16 x 5 and 15 x 4 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 2.6 in. |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microtubes (0.2 to 2 mL) |
Fisherbrand™ 100 Well Tube Storage Box
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
100 Well Tube Storage Box holds 1.5 and 2.0 mL microcentrifuge tubes and cryogenic vials.
| Height (Metric) | 5.6 cm |
|---|---|
| Shape | Square |
| Length (Metric) | 14.1 cm |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 15.1 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 10 x 10 |
| Includes | 1 Storage Box |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Storage Box |
| For Use With (Equipment) | Microcentrifuge Tubes, Cryogenic Vials |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Microtubes (1.5 to 2 mL) |
| Height (English) | 2.2 in. |
Simport™ Scientific ChillBlock™ Microcentrifuge Tube Rack
Eliminates temperature inconsistencies while storing microcentrifuge tubes. ChillBlock™ Microcentrifuge Tube Rack rapidly adapts to temperature ranging from −150°C to >+100°C.
Globe Scientific Heavy Duty Microtube Racks
Reinforced polypropylene (PP) for strength and durability with numeric markings for sample identification
| Array | 2 x 10 |
|---|---|
| Height (Metric) | 35 mm |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 20 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 71 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microcentrifuge Tubes (1.5 to 2 mL) |
Fisherbrand™ Microcentrifuge Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For 1.5mL micro test tubes.
Thermo Scientific™ FlipStrip™ Microtube Racks with Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hold 0.2mL strips and 1.5mL tubes on one side and and 0.5mL tubes on the other side of this microtube rack with lid, which is made from 100% recycled plastic.
| Product Type | Flipstrip Rack |
|---|---|
| Stackable | Yes |
| No. per Case | 12 Racks |
| Material | Recycled Plastic |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Microcentrifuge Tube Storage Boxes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely store samples using these microcentrifuge tube storage boxes.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Microcentrifuge Tube Storage Box |
| Color | White |
| No. per Case | 24 |
| Material | Polyurethane Foam,Polycarbonate |
| No. per Pack | 4 |
Heathrow Scientific™ 50-Well Hinged Tube Storage Box
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
50-Well Hinged Tube Storage Box holds 1.5 and 2 mL microcentrifuge tubes and cryogenic vials.
| Height (Metric) | 55.88 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Well | 12.3 mm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Store 1.5 and 2 mL microtubes or cryogenic vials |
| Width (Metric) | 91.44 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 5 x 10 |
| Dimensions (L x W x H) | 5.6 x 3.6 x 2.2 in. |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Storage Box |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Positions | 50 |
| Weight (English) | 1.2 lb. |
| No. per Pack | 5 Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Microtubes (1.5 to 2 mL) |
| Weight (Metric) | 0.5 kg |
Bel Art™ Floating Centrifuge Tube Racks
Open style floating rack provides tubes with maximum contact with the water and better circulation of the water bath around the tubes, allowing superior temperature control of samples.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Description | Floating Centrifuge Tube Racks |
| Product Type | Floating Centrifuge Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | White |
| Length (English) | 10.6 in. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific 80-Well Microtube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easily fill and transfer 80 tubes in a compact arrangement with the 80-Well Microtube Rack.
| Array | 5 x 16 |
|---|---|
| Height (Metric) | 28 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 8.9 x 2.6 x 1 in. |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 80 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 67 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microtubes (1.5 to 2 mL) |
Heathrow Scientific™ Microtube Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stackable Microtube Racks with superior chemical and heat-resistance are available in small or large well capacity options.
| No. of Racks | 1 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Description | Microtube Rack |
| Product Type | Microtube Rack |
| Shelves | 2 Tiers |
| Stackable | Yes |
| Color | Blue |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Holding and Storing Microtubes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microtubes (1.5 to 2 mL) |
Bel Art™ ProCulture™ Round Microcentrifuge Floating Bubble Racks
Optimized for use in microbiology and immunology labs
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Translucent |
| Material | PMP |
| For Use With (Application) | Incubating microtubes in water baths or beakers |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Simport™ Scientific OneHand™ Microtube Rack
The OneHand™ Microtube Rack is compact, lightweight and stackable in order to save as much space as possible and can be used all around the lab. This is why it is ideal for incubators, refrigerators, freezers, under lab hoods and on bench tops.
| Height (Metric) | 3.9 cm |
|---|---|
| Width (English) | 4.5 in. |
| Length (Metric) | 29.3 cm |
| Product Type | Microtube Rack |
| Length (English) | 11.5 in. |
| Positions | 50 |
| Quantity | 10/Cs. |
| Material | Acetal Polymer |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 11.45 cm |
| Holds | Microtubes (0.5 to 2 mL) |
| Height (English) | 1.5 in. |
| Height (Metric) | 3.81 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
| Shelves | None |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bel-Art™ Microcentrifuge Tube Ice Rack/Tray
Deep tray holds ice and water for extended use time